MTB kalender

MTB løb 2022

Nedenfor finder du alle kommende løb i Danmark og nogle af de bedste løb i Europa. Husk også at tjekke oversigten over andre MTB Events.

Tilpas liste:
Dato Sted Navn Cup Region Diciplin Licens Distance / Tid
2022
28. Apr Bordrup Club La Santa MTB Cup 1. afd Club La Santa MTB Cup Jylland XC Nej Forskellige klasser
30. Apr Nyborg PowerCup 8. afd PowerCup Fyn XC Nej Forskellige klasser
4. Maj Momhøje Naturcenter Midtjysk MTB Cup 2. afd Midtjysk MTB Cup Jylland XC Nej Forskellige klasser
4. Maj Hammel Allbike Cuppen 2. afd Allbike Cuppen Jylland XC Nej Forskellige klasser
5. Maj Tjæreborg Club La Santa MTB Cup 2. afd Club La Santa MTB Cup Jylland XC Nej Forskellige klasser
7. Maj Jylland Sydcup Kidz Samlet Cup SydCup Kidz Jylland XC Nej Forskellige klasser
7. Maj Sønderborg Sydcup Kidz 1. afd SydCup Kidz Jylland XC Nej Forskellige klasser
7. Maj Tisvilde Scott H12 2022 Ingen Sjælland XCM Nej 12 Timers løb
8. Maj Hammel MTB XCO Løb Ingen Jylland XC Ja Forskellige klasser
10. Maj Undallslund Fyraftens Cup 1. afd Fyraftens Cup Jylland XC Nej Forskellige klasser
13. Maj Svendborg BISSEN 2022 Ingen Fyn XC Nej Forskellige klasser
13. Maj Roskilde MTB indvielsesløb Lynghøjsøerne Ingen Sjælland XC Nej Forskellige klasser
14. Maj Næsby Kids Cup Fyn 2. afd Kids Cup Fyn Fyn XC Ja Forskellige klasser
14. Maj Rold 6 Timer i Rold 2022 Ingen Jylland XCM Nej 6 timers løb
14. Maj Roskilde MTB Motionsløb på ligaruten Ingen Sjælland XC Nej Forskellige klasser
15. Maj Roskilde Shimano MTB Ligaen 2. afd Shimano MTB Ligaen Sjælland XC Ja Forskellige klasser
18. Maj Kelstrup plantage SydCup MTB 2. afd SydCup MTB Jylland XC Nej Forskellige klasser
18. Maj Randers Allbike Cuppen 3. afd Allbike Cuppen Jylland XC Nej Forskellige klasser
21. Maj Faaborg PowerCup 9. afd PowerCup Fyn XC Nej Forskellige klasser
21. Maj St. Dyrehave HotCup 2022 - 1. afd HotCup Sjælland XC Nej Forskellige klasser
21. Maj Rold Skov Rold Skov MTB Marathon Ingen Jylland XCM Nej 45, 75km.
21-22. Maj Rude Dansk Downhill Cup 2. afd Dansk Downhill Cup Sjælland DH Nej Forskellige klasser
22. Maj Haderslev Sydcup Kidz 2. afd SydCup Kidz Jylland XC Nej Forskellige klasser
22. Maj Systofte Trailstars Sommercup 2. afd Trailstars Falster Sommercup Sjælland DH Nej Forskellige klasser
22. Maj Viborg KidsLiga 2. afd KidsLiga Jylland XC Nej Forskellige klasser
25. Maj Sinding Midtjysk MTB Cup 3. afd Midtjysk MTB Cup Jylland XC Nej Forskellige klasser
28. Maj Grusgraven, Varde Club La Santa Kids Cup 1. afd Club La Santa Kids Cup Jylland XC Nej Forskellige klasser
28. Maj Ledreborg MTB Ungdomscuppen 2. afd MTB UngdomsCuppen Sjælland XC Nej Forskellige klasser
29. Maj Ledreborg Orbea MTB Livsstils Race Ingen Sjælland XC Nej 75 min. MTB og E-MTB løb
29. Maj Holbæk DGI MTB Cup 1. afd DGI MTB Cup Sjælland XC Nej Forskellige klasser
1. Jun Åbenrå SydCup MTB 3. afd SydCup MTB Jylland XC Nej Forskellige klasser
2. Jun Varde Club La Santa MTB Cup 3. afd Club La Santa MTB Cup Jylland XC Nej Forskellige klasser
4. Jun Nr. Aaby Kids Cup Fyn 3. afd Kids Cup Fyn Fyn XC Ja Forskellige klasser
4. Jun Randers MTB Motionsløb på ligaruten Ingen Jylland XC Nej Forskellige klasser
5. Jun Randers Shimano MTB Ligaen 3. afd Shimano MTB Ligaen Jylland XC Ja Forskellige klasser
5. Jun Faaborg Outdoor Sydfyn MTB 2022 Ingen Fyn XC Nej Forskellige klasser
5. Jun Faaborg Outdoor Sydfyn Downhill 2022 Ingen Fyn DH Nej Forskellige klasser
7. Jun Ødalen Fyraftens Cup 2. afd Fyraftens Cup Jylland XC Nej Forskellige klasser
7. Jun Slagelse Slagelse MTB klubmesterskab Ingen Sjælland XC Nej Forskellige klasser
8. Jun Viborg Allbike Cuppen 4. afd Allbike Cuppen Jylland XC Nej Forskellige klasser
11. Jun Varde MTB Motionsløb på ligaruten Ingen Jylland XC Nej Forskellige klasser
11. Jun Hedeland DGI MTB Cup 2. afd DGI MTB Cup Sjælland XC Nej Forskellige klasser
12. Jun Varde Shimano MTB Ligaen 4. afd Shimano MTB Ligaen Jylland XC Ja Forskellige klasser
12. Jun Vejle Trailcup 3. afd Trailcup 2022 Jylland XC Nej Forskellige klasser
15. Jun Pamhule SydCup MTB 4. afd SydCup MTB Jylland XC Nej Forskellige klasser
15. Jun Skelhøje Midtjysk MTB Cup 4. afd Midtjysk MTB Cup Jylland XC Nej Forskellige klasser
15. Jun Hinnerup Allbike Cuppen 5. afd Allbike Cuppen Jylland XC Nej Forskellige klasser
15. Jun Tisvilde Hegn HotCup 2022 - 2. afd HotCup Sjælland XC Nej Forskellige klasser
16. Jun Bramming Club La Santa MTB Cup 4. afd Club La Santa MTB Cup Jylland XC Nej Forskellige klasser
18. Jun Vejle PowerCup Finale PowerCup Jylland XC Nej Forskellige klasser
18. Jun Vejle Tour de France MTB Kids Race Ingen Jylland XC Nej Børne MTB løb
18. Jun Holte MTB Ungdomscuppen 3. afd MTB UngdomsCuppen Sjælland XC Nej Forskellige klasser
18-19. Jun Bjerge Dansk Downhill Cup 3. afd Dansk Downhill Cup Jylland DH Nej Forskellige klasser
19. Maj Kettinge Trailstars Sommercup 3. afd Trailstars Falster Sommercup Sjælland DH Nej Forskellige klasser
19. Jun Løgum Sydcup Kidz 3. afd SydCup Kidz Jylland XC Nej Forskellige klasser
25-26. Jun Rold DM XCO 2022 Ingen Jylland XC Ja Forskellige klasser
30. Jun Varde Club La Santa MTB Cup 5. afd Club La Santa MTB Cup Jylland XC Nej Forskellige klasser
2. Jul Militærskoven, Varde Club La Santa Kids Cup 2. afd Club La Santa Kids Cup Jylland XC Nej Forskellige klasser
30-31. Jul Svendborg Dansk Downhill Cup 4. afd Dansk Downhill Cup Jylland DH Nej Forskellige klasser
9. Aug Klostermarken Fyraftens Cup 3. afd Fyraftens Cup Jylland XC Nej Forskellige klasser
10. Aug Haunstrup Midtjysk MTB Cup 5. afd Midtjysk MTB Cup Jylland XC Nej Forskellige klasser
10. Aug Gjern Allbike Cuppen 6. afd Allbike Cuppen Jylland XC Nej Forskellige klasser
10. Aug Hundsbæk plantage SydCup MTB 5. afd SydCup MTB Jylland XC Nej Forskellige klasser
11. Aug Blåbjerg Club La Santa MTB Cup 6. afd Club La Santa MTB Cup Jylland XC Nej Forskellige klasser
14. Aug Holte Shimano MTB Ligaen 5. afd Shimano MTB Ligaen Sjælland XC Ja Forskellige klasser
14. Aug Silkeborg Trailcup 4. afd Trailcup 2022 Jylland XC Nej Forskellige klasser
14. Aug Rødekro Sydcup Kidz 4. afd SydCup Kidz Jylland XC Nej Forskellige klasser
17. Aug Gribskov HotCup 2022 - 3. afd HotCup Sjælland XC Nej Forskellige klasser
18. Aug Randers MTB Randers Street Challenge Ingen Jylland XC Nej MTB Gadeløb
20. Aug Varde Midtby Club La Santa Kids Cup Finale Club La Santa Kids Cup Jylland XC Nej Forskellige klasser
20. Aug Viborg 12 Timer i Jylland Ingen Jylland XCM Nej 12 Timers løb
21. Aug Svendborg MTB XCO Løb Ingen Fyn XC Nej Forskellige klasser
21. Aug Svendborg MTB DCU XCO Løb Ingen Fyn XC Ja Forskellige klasser
21. Aug Hamborgskoven Trailstars Sommercup Finale Trailstars Falster Sommercup Sjælland DH Nej Forskellige klasser
21. Aug Sorø DGI MTB Cup 3. afd DGI MTB Cup Sjælland XC Nej Forskellige klasser
21. Aug Silkeborg KidsLiga 3. afd KidsLiga Jylland XC Nej Forskellige klasser
24. Aug Randers Allbike Cuppen Finale Allbike Cuppen Jylland XC Nej Forskellige klasser
24. Aug Løgumkloster SydCup MTB 6. afd SydCup MTB Jylland XC Nej Forskellige klasser
25. Aug Esbjerg Club La Santa MTB Cup 7. afd Club La Santa MTB Cup Jylland XC Nej Forskellige klasser
27. Aug Hillerød MTB Ungdomscuppen 4. afd MTB UngdomsCuppen Sjælland XC Nej Forskellige klasser
27. Aug Nyborg Kids Cup Fyn 4. afd Kids Cup Fyn Fyn XC Ja Forskellige klasser
27-28. Aug Vejle Dansk Downhill Cup 5. afd Dansk Downhill Cup Jylland DH Nej Forskellige klasser
28. Aug Askov Mudeaters Sydcup Kidz 5. afd SydCup Kidz Jylland XC Nej Forskellige klasser
28. Aug Århus MTB XCO Løb Ingen Jylland XC Ja Forskellige klasser
28. Aug Varde Varde Classic 2022 Ingen Jylland XCM Nej 42km.
31. Aug Lind Midtjysk MTB Cup Finale Midtjysk MTB Cup Jylland XC Nej Forskellige klasser
3. Sep Viborg KidsLiga 4. afd KidsLiga Jylland XC Nej Forskellige klasser
3-4. Sep TBA DM XCM 2022 Ingen Jylland XC Ja Forskellige klasser
4. Sep Silkeborg MTB Tour Silkeborg 2022 Ingen Jylland XCM Nej 25, 50, 75km.
6. Sep Undallslund Fyraftens Cup Finale Fyraftens Cup Jylland XC Nej Forskellige klasser
7. Sep Tønder SydCup MTB 7. afd SydCup MTB Jylland XC Nej Forskellige klasser
8. Sep Blåbjerg Club La Santa MTB Cup Finale Club La Santa MTB Cup Jylland XC Nej Forskellige klasser
8-9. Okt Rold Dansk Downhill Cup Finale Dansk Downhill Cup Jylland DH Nej Forskellige klasser
10. Sep Hvalsø DGI MTB Cup 4. afd DGI MTB Cup Sjælland XC Nej Forskellige klasser
10. Sep Svendborg Kids Cup Fyn Finale Kids Cup Fyn Fyn XC Ja Forskellige klasser
11. Sep Grønholt Sporet Sydcup Kidz Finale SydCup Kidz Jylland XC Nej Forskellige klasser
11. Sep DMK Shimano MTB Ligaen Finale Shimano MTB Ligaen Sjælland XC Ja Forskellige klasser
17. Sep Haderslev Haderslev MTB Challange XCM 2022 Ingen Jylland XCM Nej Forskellige klasser
17. Sep Tisvilde Hegn HotCup 2022 - Finale HotCup Sjælland XC Nej Forskellige klasser
18. Sep Djævlesporet MTB Ungdomscuppen Finale MTB UngdomsCuppen Sjælland XC Nej Forskellige klasser
18. Sep Århus Carl Ras MTB Challenge 2022 Ingen Jylland XCM Nej 25, 55km.
18. Sep Årslev Carl Nielsen MTB race Ingen Fyn XC Nej 15, 30, 45km.
24. Sep Næstved DGI MTB Cup 5. afd DGI MTB Cup Sjælland XC Nej Forskellige klasser
24. Sep Sønderborg SydCup MTB Finale SydCup MTB Jylland XC Nej Forskellige klasser
25. Sep Thisted Thy MTB Marathon 2022 Ingen Jylland XCM Nej 25, 45, 70km.
1. okt Bornholm Trailcup Finale Trailcup 2022 Bornholm XC Nej Forskellige klasser
2. okt Hillerød Merida MTB Marathon 2022 Ingen Sjælland XCM Nej 32, 57, 103km.
9. okt Slagelse DGI MTB Cup Finale DGI MTB Cup Sjælland XC Nej Forskellige klasser
9. Okt Århus KidsLiga Finale KidsLiga Jylland XC Nej Forskellige klasser
16. Okt Horsens MTB Prison Break 2022 Ingen Jylland XCM Nej 20, 46km.
23. Okt Blåbjerg Invita MTB Race 2022 Ingen Jylland XC Nej Forskellige klasser

Få tilføjet et løb til kalenderen

Alt du skal gøre, er at sende en mail med info til info@mtbkalender.dk.