MTB kalender

MTB løb 2019

Nedenfor finder du alle kommende løb i Danmark og nogle af de bedste løb i Europa. Husk også at tjekke oversigten over andre MTB Events.

Tilpas liste:
Dato Sted Navn Cup Region Diciplin Licens Distance / Tid
23. Mar Aarup Gi´Canceren Baghjul Ingen Fyn XC Nej 30,60,90 min. + omgangen færdig
26. Mar Rønde DGI Miniadventure 1. afd Ingen Jylland DUA Nej Duathlon løb + MTB
30. Mar Hillerød DGI MTB - Duathlon Ingen Sjælland DUA Nej Forskellige distancer
31. Mar Aalborg DGI MTB vintercup 7. afd Ingen Jylland XC Nej 45,75,100 min. + omg. færdig
31. Mar Slagelse SMTB Klassikeren Ingen Sjælland XCM Nej 19,38,57,76 km.
31. Mar Klosterheden Lemvig Vestjysk MTB Cup 5. afd. Ingen Jylland XC Nej 1 time + omgangen færdig
2. Apr Undallslund Fyraftens Cup 1. afd. Fyraftens Cup Jylland XC Nej Forskellige klasser
6. Apr Kalundborg CC MTB UngdomsCuppen Sjælland 1# MTB UngdomsCuppen Sjælland XC Nej Forskellige klasser
7. Apr Fur Fur rundt på MTB Ingen Jylland XC Nej 25,50 km.
7. Apr Marielundskoven Kolding DCU XCO Motion Ingen Jylland XC Nej Forskellige distancer
7. Apr Marielundskoven Kolding DCU XCO Licens Ingen Jylland XC Ja Forskellige distancer
7. Apr Marielundskoven Kolding DCU XCO E-Bike Ingen Jylland XC Nej Forskellige distancer
7. Apr Gribskov Hotcup MTB 1. afd HotCup MTB Sjælland XC Nej 2 Timer + omgangen færdig
10. Apr Stensbæk Plantage Sydcup MTB 1. afd Sydcup MTB 2019 Jylland XC Nej 65 min. + omgangen færdig
11. Apr Bordrup Plantage Club La Santa Cup 1. afd Club La Santa Cup Jylland XC Nej 2,3,4 omgange
13. Apr Nyborg Powercup 6. afd Powercup Fyn XC Nej 15,30,60 min. + omgangen færdig
14. Apr Silkeborg Mountainbike Trailcup 1. afd Mountainbike Trailcup Jylland DH Nej Enduro løb
14. Apr Svinkløv Plantage Påskeløbet Slettestrand Ingen Jylland XC Nej 9,17,21 km.
23. Apr Silkeborg DGI Miniadventure 2. afd Ingen Jylland DUA Nej Duathlon løb + MTB
24. Apr Kolding Sydcup MTB 2. afd Sydcup MTB 2019 Jylland XC Nej 65 min. + omgangen færdig
24. Apr Hammel MTB KvindeCuppen 1. afd MTB KvindeCuppen Jylland XC Nej 60 min. + omgangen færdig
24. Apr Haunstrup Brunkulslejre Midtjysk MTB Cup 1. afd Midtjysk MTB Cup Jylland XC Nej 40,45,60 min. + omgangen færdig
25. Apr Tjæreborg Club La Santa Cup 2. afd Club La Santa Cup Jylland XC Nej 2,3,4 omgange
27. Apr Aalborg Aalborg MTB Marathon Ingen Jylland XCM Nej 31,55,100 km.
27. Apr Viborg MTB børneløb og et fyraftensløb Ingen Jylland XC Nej Forskellige klasser
28. Apr Holte Shimano Ligaen 1. afd B/U Klasser Shimano Ligaen Sjælland XC Ja Forskellige distancer
28. Apr Ebeltoft BØRNE MTB EBELTOFT Ingen Jylland XC Nej Forskellige klasser
28. Apr Holbæk Cykelsport (Dragerup) DGI MTB Cup 1. afd DGI MTB Cup Sjælland XC Nej 66,68,70 min. + omgangen færdig
28. Apr Gl. Ry Dansk Downhill Cup 1. afd Dansk Downhill Cup Jylland DH Nej Downhill Cup
28. Apr Holte Shimano Ligaen 1. afd Shimano Ligaen Sjælland XC Ja Forskellige distancer
30. Apr Bordrup Plantage DMI forbundsmesterskab MTB Ingen Jylland XC Nej 75,90 min. + omgangen færdig
2. Maj Militærskoven, Varde Club La Santa Cup 3. afd Club La Santa Cup Jylland XC Nej 2,3,4 omgange
4. Maj Nødebo H12 2019 Ingen Sjælland XCM Nej 12 Timer
4. Maj Fredericia Powercup 7. afd Powercup Jylland XC Nej 15,30,60 min. + omgangen færdig
7. Maj Sjørup plantage Fyraftens Cup 2. afd. Fyraftens Cup Jylland XC Nej Forskellige klasser
8. Maj Kelstrup Sydcup MTB 3. afd Sydcup MTB 2019 Jylland XC Nej 65 min. + omgangen færdig
8. Maj Skanderborg MTB KvindeCuppen 2. afd MTB KvindeCuppen Jylland XC Nej 60 min. + omgangen færdig
8. Maj Brande Rideskole Midtjysk MTB Cup 2. afd Midtjysk MTB Cup Jylland XC Nej 40,45,60 min. + omgangen færdig
11. Maj Stavis Ådal (Odense) MTB Chick´n Ride 2019 Ingen Fyn XC Nej Børneløb + kvindeløb
11. Maj Pingel MTB (Næstved) DGI MTB Cup 2. afd DGI MTB Cup Sjælland XC Nej 66,68,70 min. + omgangen færdig
11. Maj DMK MTB UngdomsCuppen Sjælland 2# MTB UngdomsCuppen Sjælland XC Nej Forskellige klasser
12. Maj Himmelbjerget Mountainbike Trailcup 2. afd Mountainbike Trailcup Jylland DH Nej Enduro løb
12. Maj Aarhus DM XCM - Motionsklasser Ingen Jylland XCM Nej 25,50,75 Km.
12. Maj Aarhus DM XCM - Licensklasser Ingen Jylland XCM Ja 25,50,75 Km.
12. Maj Silkeborg-Aarhus HIGHLAND MTB CHALLENGE Ingen Jylland XCM Nej 103 Km.
15. Maj Tisvilde Hegn Hotcup MTB 2. afd HotCup MTB Sjælland XC Nej 80 minutter + omgangen færdig
17. Maj Svendborg BISSEN MTB Ingen Fyn XCM Nej 35 min. børneløb og 25,50,75 Km.
18. Maj Rold Skov 6 TIMER I ROLD Ingen Jylland XC Nej 6 Timer
22. Maj Viborg MTB KvindeCuppen 3. afd MTB KvindeCuppen Jylland XC Nej 60 min. + omgangen færdig
22. Maj Sønderborg Sydcup MTB 4. afd Sydcup MTB 2019 Jylland XC Nej 65 min. + omgangen færdig
26. Maj Sønderborg MTB SydCup KIDZ 1. afd MTB SydCup KIDZ Jylland XC Nej 15,25,35 min. + omgangen færdig
26. Maj Viborg DCU XCO Ingen Jylland XC Nej Forskellige distancer
26. Maj Vejle Dansk Downhill Cup 2. afd Dansk Downhill Cup Jylland DH Nej Downhill Cup
29. Maj Ry DGI Miniadventure 3. afd Ingen Jylland DUA Nej Duathlon løb + MTB
29. Maj Skelhøje, Ikast Midtjysk MTB Cup 3. afd Midtjysk MTB Cup Jylland XC Nej 40,45,60 min. + omgangen færdig
1. Jun Fussingø MTB Marathon Ingen Jylland XCM Nej 25,50,75 km.
1. Jun Faaborg Powercup 8. afd Powercup Fyn XC Nej 15,30,60 min. + omgangen færdig
1. Jun Vejle RACE DAYS MOTION Ingen Jylland XCM Nej 10,20,30 km.
1. Jun Vejle RACE DAYS SRAM #1 Junior Ingen Jylland XC Ja Forskellige distancer
1. Jun Vejle RACE DAYS SRAM #1 XCM Ingen Jylland XCM Ja Forskellige distancer
2. Jun Vejle RACE DAYS SRAM #1 Ingen Jylland XC Ja Forskellige distancer
4. Jun Ødalen Fyraftens Cup 3. afd. Fyraftens Cup Jylland XC Nej Forskellige klasser
5. Jun Rold MTB KvindeCuppen 4. afd MTB KvindeCuppen Jylland XC Nej 60 min. + omgangen færdig
6. Jun Grusgraven, Varde Club La Santa Cup 4. afd Club La Santa Cup Jylland XC Nej 2,3,4 omgange
7. Jun Vättern (Sverige) MTB-Vättern Ingen Udlandet XC Nej 25,50 km.
8. Jun Aabenraa MTB-8t Aabenraa Ingen Jylland XC Nej 8 Timer
9. Jun Dronninglund JYSKE ÅS Ingen Jylland XCM Nej 41,82 km.
10. Jun Silkeborg Søhøjlandets MTB marathon Ingen Jylland XCM Nej 33,66 km.
10. Jun Grusgraven, Varde Club La Santa KIDS Cup 1. afd Club La Santa KIDS Cup Jylland XC Nej 30-40 min.
12. Jun Hareskov Hotcup MTB 3. afd HotCup MTB Sjælland XC Nej 80 minutter + omgangen færdig
12. Jun Kloster Sydcup MTB 5. afd Sydcup MTB 2019 Jylland XC Nej 65 min. + omgangen færdig
15. Jun Viborg Viborg MTB Street Race Ingen Jylland XC Nej 50 min. + omgangen færdig
15. Jun Vindinge MTB (Hedeland) DGI MTB Cup 3. afd DGI MTB Cup Sjælland XC Nej 66,68,70 min. + omgangen færdig
15. Jun Nørreskoven Rebild 10 TIMER I REBILD Ingen Jylland XC Nej 10 Timer
16. Jun Rold Skov Mountainbike Trailcup 3. afd Mountainbike Trailcup Jylland DH Nej Enduro løb
16. Jun Varde VARDE CLASSIC Ingen Jylland XCM Nej 43 km.
16. Jun Ikke offentliggjort DM MTB XCO Ingen Sjælland XC JA Ikke offentliggjort
19. Jun Silkeborg MTB KvindeCuppen 5. afd MTB KvindeCuppen Jylland XC Nej 60 min. + omgangen færdig
19. Jun Momhøje Naturcenter Midtjysk MTB Cup 4. afd Midtjysk MTB Cup Jylland XC Nej 40,45,60 min. + omgangen færdig
20. Jun Bramming Club La Santa Cup 5. afd Club La Santa Cup Jylland XC Nej 2,3,4 omgange
21. Jun Skallerup BDO Coast2Coast Ingen Jylland XCM Nej 100/130 km.
22. Jun RMK MTB UngdomsCuppen Sjælland 3# MTB UngdomsCuppen Sjælland XC Nej Forskellige klasser
22. Jun Hütti Trail (Brekendorf) Sydcup MTB 6. afd Sydcup MTB 2019 Udlandet XC Nej 65 min. + omgangen færdig
22. Jun Militærskoven, Varde Club La Santa KIDS Cup 2. afd Club La Santa KIDS Cup Jylland XC Nej 30-40 min.
23. Jun Rødekro MTB SydCup KIDZ 2. afd MTB SydCup KIDZ Jylland XC Nej 15,25,35 min. + omgangen færdig
23. Jun Boserup Skov GirlsOnTrails Kvindeløb Ingen Sjælland XC Nej 30,45,60 min. + omgangen færdig
23. Jun Mols Dansk Downhill Cup 3. afd Dansk Downhill Cup Jylland DH Nej Downhill Cup
29. Jun Viborg DGI Hærvejsløbet Ingen Jylland XCM Nej 40,60,110,165 km.
29. Jun Grusgraven, Varde Facade Partner MTB Race Ingen Jylland XC Nej Forskellige distancer
29. Jun Varde Shimano Ligaen 2. afd B/U Klasser Shimano Ligaen Jylland XC Ja Forskellige distancer
30. Jun Gribskov Hotcup MTB 4. afd HotCup MTB Sjælland XC Nej 2 Timer + omgangen færdig
30. Jun Varde Shimano Ligaen 2. afd Shimano Ligaen Jylland XC Ja Forskellige distancer
2. Jul Nekkelmand plantage Fyraftens Cup 4. afd. Fyraftens Cup Jylland XC Nej Forskellige klasser
27. Jul Alta Norge Offroad Finnmark 2019 Ingen Udlandet XCM Nej Forskellige distancer
28. Jul Viborg VM MTB Orienteringsløb Ingen Jylland MTBO JA Ikke offentliggjort
30. Jul Alta Norge Offroad Finnmark Elite 2019 Ingen Udlandet XCM Ja Forskellige distancer
4. Aug Nordskoven, Silkeborg 6 Timer i skoven Ingen Jylland XC Nej 6 Timer
8. Aug Nymindegab Club La Santa Cup 6. afd Club La Santa Cup Jylland XC Nej 2,3,4 omgange
8. Aug Nordskoven (Bornholm) MTB STAGE RACE BORNHOLM #1 Ingen Bornholm XC Nej Forskellige distancer
9. Aug Nordbornholm (Bornholm) MTB STAGE RACE BORNHOLM #2 Ingen Bornholm XC Nej Forskellige distancer
10. Aug Rytterknægten (Bornholm) MTB STAGE RACE BORNHOLM #3 Ingen Bornholm XC Nej Forskellige distancer
10. Aug Viborg 12 Timer i Jylland Ingen Jylland XC Nej 12 Timer
14. Aug Lind Midtjysk MTB Cup 5. afd Midtjysk MTB Cup Jylland XC Nej 40,45,60 min. + omgangen færdig
14. Aug Vodskov MTB KvindeCuppen 6. afd MTB KvindeCuppen Jylland XC Nej 60 min. + omgangen færdig
14. Aug Aabenraa Sydcup MTB 7. afd Sydcup MTB 2019 Jylland XC Nej 65 min. + omgangen færdig
17. Aug Kolding RACE DAYS MOTION Ingen Jylland XCM Nej 10,20,30 km.
17. Aug Kolding RACE DAYS SRAM #2 Junior Ingen Jylland XC Ja Forskellige distancer
17. Aug Kolding RACE DAYS SRAM #2 XCM Ingen Jylland XCM Ja Forskellige distancer
17. Aug Slettestrand Explore Slettestrand Ingen Jylland XCM Nej 60 km.
17. Aug Slettestrand Explore Slettestrand Ingen Jylland DUA Nej Duathlon - forskellige distancer
18. Aug Tisvilde Hegn GirlsOnTrails Kvindeløb Ingen Sjælland XC Nej 30,45,60 min. + omgangen færdig
18. Aug Kolding RACE DAYS SRAM #2 Ingen Jylland XC Ja Forskellige distancer
18. Aug Rude Dansk Downhill Cup 4. afd Dansk Downhill Cup Jylland DH Nej Downhill Cup
18. Aug Slettestrand Explore Slettestrand Børneløb Ingen Jylland DUA Nej Duathlon - forskellige distancer
21. Aug Hareskov Hotcup MTB 5. afd HotCup MTB Sjælland XC Nej 80 Minutter + omgangen færdig
22. Aug Mentor IT Bikepark Club La Santa Cup 7. afd Club La Santa Cup Jylland XC Nej 2,3,4 omgange
24. Aug Sponz MTB Klub MTB UngdomsCuppen Sjælland 4# MTB UngdomsCuppen Sjælland XC Nej Forskellige klasser
24. Aug Pipstorn Skov BØRNE MTB Ingen Fyn XC Nej 30 min. + omgangen færdig
25. Aug Haderslev MTB SydCup KIDZ 3. afd MTB SydCup KIDZ Jylland XC Nej 15,25,35 min. + omgangen færdig
25. Aug Slagelse MTB (Slagelse) DGI MTB Cup 4. afd DGI MTB Cup Sjælland XC Nej 66,68,70 min. + omgangen færdig
25. Aug Mols Mountainbike Trailcup 4. afd Mountainbike Trailcup Jylland DH Nej Enduro løb
25. Aug Fredericia DCU XCO Ingen Jylland XC Nej Forskellige distancer
25. Aug Svanninge Bakker OUTDOOR SYDFYN Ingen Fyn XCM Nej 30,42,66 km.
25. Aug Arnbjerg Parken, Varde Club La Santa KIDS Cup 3. afd Club La Santa KIDS Cup Jylland XC Nej 30-40 min.
28. Aug Århus MTB KvindeCuppen 7. afd MTB KvindeCuppen Jylland XC Nej 60 min. + omgangen færdig
28. Aug Hundsbæk plantage Sydcup MTB 8. afd Sydcup MTB 2019 Jylland XC Nej 65 min. + omgangen færdig
31. Aug Næsby-Odense Powercup 9. afd Powercup Fyn XC Nej 15,30,60 min. + omgangen færdig
1. Sep Herning City Midtjysk MTB Cup 6. afd Midtjysk MTB Cup Jylland XC Nej 40,45,60 min. + omgangen færdig
1. Sep Vestsjælland GirlsOnTrails Kvindeløb Ingen Sjælland XC Nej 30,45,60 min. + omgangen færdig
3. Sep Undallslund Fyraftens Cup 5. afd. Fyraftens Cup Jylland XC Nej Forskellige klasser
5. Sep Blåbjerg Plantage Club La Santa Cup 8. afd Club La Santa Cup Jylland XC Nej 2,3,4 omgange
8. Sep Lunderskov MTB SydCup KIDZ 4. afd MTB SydCup KIDZ Jylland XC Nej 15,25,35 min. + omgangen færdig
8. Sep Flyvestation Værløse DGI Urban Kidz MTB Ingen Sjælland XC Nej 30,45 min. + omgangen færdig
8. Sep Kragerup MTB (Kragerup Gods) DGI MTB Cup 5. afd DGI MTB Cup Sjælland XC Nej 66,68,70 min. + omgangen færdig
11. Sep Tønder Sydcup MTB 9. afd Sydcup MTB 2019 Jylland XC Nej 65 min. + omgangen færdig
11. Sep Sinding MTB Track Midtjysk MTB Cup 7. afd Midtjysk MTB Cup Jylland XC Nej 40,45,60 min. + omgangen færdig
14. Sep Tisvilde Hegn Hotcup MTB 6. afd HotCup MTB Sjælland XC Nej 2 Timer + omgangen færdig
14. Sep Aalborg Shimano Ligaen 3. afd B/U Klasser Shimano Ligaen Jylland XC Ja Forskellige distancer
15. Sep Ry Dansk Downhill Cup 5. afd Dansk Downhill Cup Jylland DH Nej Downhill Cup
15. Sep Aalborg Shimano Ligaen 3. afd Shimano Ligaen Jylland XC Ja Forskellige distancer
22. Sep Aarhus AARHUS MTB CHALLENGE Ingen Jylland XCM Nej 25,50 Km.
22. Sep København Shimano Ligaen 4. afd B/U Klasser Shimano Ligaen Sjælland XC Ja Forskellige distancer
22. Sep København Shimano Ligaen 4. afd Shimano Ligaen Sjælland XC Ja Forskellige distancer
22. Sep Slettestrand MTB KvindeCuppen 8. afd MTB KvindeCuppen Jylland XC Nej 60 min. + omgangen færdig
22. Sep Hillerød Merida MTB Marathon Ingen Sjælland XCM Nej 32,57,103 km.
28. Sep Slettestrand Mountainbike Trailcup 5. afd Mountainbike Trailcup Jylland DH Nej Enduro løb
28. Sep Slagelse MTB MTB UngdomsCuppen Sjælland 5# MTB UngdomsCuppen Sjælland XC Nej Forskellige klasser
28. Sep Pamhule Sydcup MTB 10. afd Sydcup MTB 2019 Jylland XC Nej 65 min. + omgangen færdig
29. Sep Thy Thy MTB Marathon 2019 Ingen Jylland XCM Nej 25,45,70 km.
29. Sep Sorø BC (Sorø) DGI MTB Cup 6. afd DGI MTB Cup Sjælland XC Nej 66,68,70 min. + omgangen færdig
5. Okt HMTBK MTB UngdomsCuppen Sjælland 6# MTB UngdomsCuppen Sjælland XC Nej Forskellige klasser
6. Okt Rold Dansk Downhill Cup 6. afd Dansk Downhill Cup Jylland DH Nej Downhill Cup
20. Okt Blåbjerg Plantage INVITA MTB RACE Ingen Jylland XC Nej Forskellige distancer
26. Okt Stige Ø Powercup 10. afd Powercup Fyn XC Nej 15,30,60 min. + omgangen færdig

Få tilføjet et løb til kalenderen

Alt du skal gøre, er at sende en mail med info til info@mtbkalender.dk.